Intarsia

Viewing Page 1 of 1
 
Intarsia I - Bill Boggs
We will be learning to cut and shape small pieces of colorful or otherwise interesting rocks and actually gluing them together to form intricate scenic and/or geometric patterns. This is a basic class. We will be using flat laps and Intarsia grinders (not faceting machines). Materials are provided but feel free to bring some of your own if you like. A start-up kit of basic supplies will be provided for a nominal cost. The overall costs for the week will depend upon how many slabs and of which type of material you purchase. Overall costs for the week will be less if you have your own material.

Lab Fee: $18.00
Estimated Materials Cost: $20-$40
Consumables Fee: $15.00
Prerequisites: Cabochons

View Class Schedule Now!

Intarsia I - Faceting Technique - Linda Searcy
Intarsia is a form of inlay using thinly cut and polished stones glued together to create images. Intarsia traces its history back to Italy and the Renaissance where stones were layered and pieced together to make beautiful scenes. This is a basic class where we will learn this technique using flat laps, intarsia grinders, cabbing and faceting equipment. Materials are provided but you are welcome to bring your own to add to the basic material kit which is included in the lab fee.

Lab Fee: $75.00
Estimated Materials Cost: 0
Consumables Fee: $15.00
Prerequisites: Cabochons I

View Class Schedule Now!

Intarsia II - Bill Boggs
We will be building on skills learned in Intarsia 1 to create more diverse and complex designs. Examples include quilt square patterns, open-space designs, wing patterns, stone-in-stone dots, and simple curve fitting. Additionally, we will explore problem solving techniques for working with certain difficult materials and/or situations. We will be using flat laps and intarsia grinders (not faceting machines). A selection of materials will be available, but you are encouraged to bring some of your own. A start-up kit of basic supplies will be provided for a nominal cost. The overall costs for the week will depend upon the amounts and types of material you purchase. Overall costs for the week will be less if you have your own material.

Lab Fee: $18.00
Estimated Materials Cost: $20 - $45
Consumables Fee: $15.00
Prerequisites: Intarsia I

View Class Schedule Now!

1
Viewing Page 1 of 1